Zajęcia online cieszą się coraz większą popularnością. Rok 2020 pokazał nam wszystkim, szczególnie nauczycielom, że online nie jest wcale taki straszny, jak go malują, a lekcje prowadzone przez Microsoft Teams lub Zooma mogą być tak samo efektywne jak te tradycyjne.

Zajęcia online mają swoją specyfikę i każdy nauczyciel, który przeszedł z dnia na dzień do świata wirtualnego wie, że są wyzwaniem. Osobiście z online’em zaprzyjaźniłam się jeszcze przed pandemią i bardzo sobie cenię taki rodzaj zajęć. Obecnie prowadzę swoje zajęcia językowe tylko i wyłącznie w wirtualnej klasie. W trakcie nauki zdalnej w szkołach publicznych również pracowałam zdalnie na platformie Microsoft Teams z moimi uczniami klas VI-VIII.

Muszę powiedzieć, że mam już na swoim koncie trochę doświadczenia z online’em i wiem, że wybór odpowiednich narzędzi (takich jak strony internetowe, aplikacje itp.) skutkuje efektywniejszymi i przyjemniejszymi lekcjami – mniej stresu ze strony nauczyciela, większa satysfakcja ze strony uczniów.

W tym poście chciałabym się z Tobą podzielić sześcioma takimi narzędziami, które odkryłam i które idealnie sprawdzają się w pracy online. Drogi Nauczycielu: warto ułatwiać sobie życie, jeśli mamą taką możliwość i oszczędzać nasz cenny nauczycielski czas. Większość z tych narzędzi używam nawet obecnie w szkole podczas zajęć stacjonarnych, więc wiem, że są one uniwersalne. Odkryj 6 niezbędnych narzędzi korepetytora online!

1. Google Drive

Bez dysku od Google’a nie wyobrażam już sobie mojego nauczycielskiego życia. Jest to idealna opcja dla osób, które potrzebują mieć swoje materiały zawsze pod ręką i chcą bez problemów dzielić się nimi z innymi. Google Drive jest darmowy (musisz posiadać jedynie konto Gmail) i oferuje wiele funkcji (tworzenie dokumentów tekstowych, prezentacji multimedialnych, testów, arkuszy kalkulacyjnych, rysunków itd.). Dzięki dyskowi mamy też do dyspozycji wielofunkcyjną tablicę interaktywną (Google Jamboard).

Podczas moich zajęć językowych online wszystkie materiały, którymi dzielę się ze swoimi uczniami mam osadzone właśnie na dysku. Dlaczego? Ponieważ mogę je z łatwością edytować z uczniami w czasie rzeczywistym. Dokument tekstowy czy prezentacja stają się w przeciągu kilku sekund tablicami interaktywnymi. Gdy napiszę coś na slajdzie, od razu pojawia się to na ekranie ucznia i vice versa. W przypadku zajęć grupowych online, uczniowie mogą pracować nad jednym zadaniem wspólnie. Wspólne edytowanie tekstu sprawdza się u mnie idealnie, kiedy omawiam z ósmoklasistami ich prace pisemne: wspólnie nanosimy poprawki, a co najważniejsze zawsze na kolorowo zaznaczam im fragmenty, które mi się bardzo podobają. Zawsze takie fragmanety się znajdą – tym samym wzmacniam motywację moich uczniów do dalszego rozwiajnia umiejętności pisania.

Na Dysku Google macie możliwość tworzenia folderów, dzięki czemu Wasze materiały będą idealnie zorganizowane. U mnie foldery mają też różne kolory: język angielski ma różne odcienie niebieskiego, hiszpański pomarańczu, a pozostałe rzeczy odcienie zieleni. Uporządkowanie materiałów dydaktycznych było dla mnie oczywiście czasochłonne, ale teraz to procentuje – zdecydowanie oszczędzam czas na poszukiwaniach konkretnych kart pracy! Dysku Google używam również na co dzień podczas zajęć stacjonarnych. Nie tworzę miliona kopii ksero, a zamiast tego większość materiałów wyświetlam prosto z dysku na tablicy interaktywnej. Dzięki temu nie tonę w papierach.

Podsumowując: czy warto korzystać z Google Drive’a? Zdecydowanie tak! Dzięki niemu, nie musisz pamiętać, na którym pendrive miałaś/eś zapisany sprawdzian czy inny dokument, wszystko masz w jednym miejscu! Zachęcam Cię do odkrycia możliwości Dysku Google!

2. Canva

Gra Taboo stworzona w Canvie!

Canvy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To internetowe narzędzie, które daje możliwość tworzenia projektów graficznych (np. plakatów, kart pracy, e-booków itp.). Uważam, że każdy nauczyciel powinien znać to narzędzie, szczególnie taki, który lubi tworzyć estetyczne materiały. Canva już niejednokrotnie pomogła mi przy tworzeniu infografik, gazetek szkolnych czy dyplomów. W tym narzędziu najlepsze jest to, że mamy do dyspozycji bank projektów, które możemy dowolnie modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb.

Gra Bingo stworzona w Canvie!

Canva podczas nauki zdalnej przygotowała również specjalną ofertę Canva dla oświaty, dzięki której nauczyciele mogą otrzymać darmowy dostęp do strefy Premium i tym samym do jeszcze większej bazy materiałów i projektów. Aby uzyskać taki dostęp należy zostać zweryfikowanym przez Canvę. Polecam Ci zapoznać się z ich ofertą. Ja obecnie używam darmowej wersji Canvy i też jestem zadowolona. Wybór pozostawiam Tobie. Jeśli jeszcze nie znasz tego narzędzia, to wiele tracisz!

W Canvie tworzę też dyplomy dla moich Uczniów.

3. Genially

Genially to narzędzie do tworzenia interkatywnych treści. Głównie kojarzy się je z prezentacjami, ale ma ono o wiele większy potencjał. Genially świetnie sprawdzi się we wszystkich grupach wiekowych, ale w szczególności u najmłodszych. Dlaczego? Ruchome elementy przykuwają uwagę, a dzięki temu dzieciaki są bardziej zaangażowane. Nie oznacza to, że w starszych klasach Genially się nie sprawdzi. Wręcz przeciwnie! 

Interaktywne gry dla moich Uczniów tworzę właśnie w Genially!

Obecnie uczę jedynie klasy VI-VIII i to właśnie tam wykorzystuję to narzędzie. W jaki sposób? Tworzę tam interaktywne testy à la Milionerzy lub escape roomy. Uwielbiam materiały z zadaniami z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego, ponieważ dzięki elementom grywalizacji standardowe powtórki do egzaminu są mniej obciążające dla uczniów. Miałam zajęcia przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty na 8. godzinie lekcyjnej, więc uwierzcie mi, trzeba się było postarać, aby o tak późnej porze zmotywować uczniów do skupienia i pracy. Genially mi w tym wyśmienicie pomogło!

Interaktywne quizy też powstają w Genially!

Jeśli chodzi o plany cenowe, tutaj też masz możliwość wykupienia sobie wersji Premium, aby mieć dostęp do większej liczby funkcji. Ja używam wersji darmowej i ona w 100% mi wystarcza. Zachęcam Cię również do dołączenia do różnych grup dotyczących Genially na Facebooku, aby móc korzystać również z materiałów innych nauczycieli. Nie wszystko musimy robić sami! Wiele z prezentacji, escape roomów czy testów, których używałam na własnych lekcjach zostało stworzonych przez innych świetnych nauczycieli, którzy udostępnili swoje materiały światu.

A tutaj szybki test w innym, bardziej interaktywnym wydaniu!

4. Classroomscreen

Classroomscreen to tablica interaktywna z wieloma funkcjami. Dlaczego ją lubię? Nie muszę się nigdzie logować, żeby z niej korzystać. Gdy jest mi potrzebna, klikam www.classroomscreen.com, a następnie „Launch now” i gotowe! Tę tablicę odkryłam już dawno i cały czas z niej korzystam – zarówno na zajęciach online, jak i stacjonarnych w szkole.

Różne i szybkie narzędzia online do wykorzystania tu i teraz!

Jakie funkcje ma Classroomscreen?

 1. Background
  Może się to wydawać błaha sprawa, ale dzięki personalizacji tła, mogę pokazać uczniom o czym będzie dany temat (mamy możliwość wgrania własnego zdjęcia w tle). Na angielskim bardzo często korzystam z domyślnego zdjęcia ze Statuą Wolności, a na hiszpańskim ze słoneczną plażą. Dla mnie aspekty wizualne są bardzo ważne, dlatego tło też wybieram specjalnie pod okazję. 
 2. Random name
  Opcja idealnie sprawdza się na zajęciach grupowych. Wpisujemy imiona naszych uczniów, a następnie system losuje jedno z nich. Lubię tę funkcję, ponieważ dzięki niej uczniowie przez całą lekcję muszą być skupieni. Nigdy nie wiadomo, kiedy na ekranie pojawi się ich imię.
 3. Dice
  Kostka do gry sprawdza się u mnie przy grach planszowych, kiedy zapomnę wziąć tradycyjnej kostki.
 4. Sound level
  Opcja świetna dla klas, które lubią rozmawiać na zajęciach i to niekoniecznie na temat. Lubię stosować tutaj moją autorską technikę: jeśli w ciągu całej lekcji dźwięk nie przekroczy dopuszczalnego poziomu podczas pracy w skupieniu (czyli wtedy, kiedy każdy powinien pracować indywidualnie), cała klasa otrzymuje nagrodę (np. brak pracy domowej). Tę funkcję stosuję głównie podczas pracy stacjonarnej.
 5. Media
  Dzięki tej opcji możesz wrzucić na ekran filmik z YouTube’a, zdjęcie lub inne multimedia.
 6. QR code
  Chcesz szybko podzielić się z uczniami linkiem do ciekawych treści. Możesz go bez problemu zaszyfrować w kodzie QR, który następnie Twoi uczniowie mogę zeskanować z ekranu.
 7. Draw & Text
  Jak sama nazwa wskazuje, dzięki tym opcjom możemy narysować coś na ekranie lub napisać.
 8. Work symbols
  Symbole pomagają uczniom zorientować się, co akurat dzieje się na lekcji, jeśli akurat wyszli do łazienki lub przez chwilę się rozkojarzyli.
 9. Traffic light
  Na swoich zajęciach jeszcze nigdy nie używałam opcji z sygnalizacją świetlną, ale jestem pewna, że takie oznaczenia świetnie sprawdzą się z maluchami podczas gier.
Timer na lekcji – to lubię!
 1. Timer
  Chyba jedna z najczęściej używanych przeze mnie opcji (zaraz po opcji Text). Używam jej zarówno na lekcjach online, jak i stacjonarnie. Dzięki timerowi moich uczniowie wiedzą, ile czasu przeznaczamy na wykonanie danego zadania.
 2. Stopwatch
  Gra na czas! Na swoich zajęciach możesz zrobić wyścigi i zobaczyć, kto pierwszy wykona dane zadanie i w jakim czasie!
 3. Clock
  Jeśli w klasie brakuje zegara, to zawsze możesz go wyświetlić i przy okazji powtórzyć, jak mówimy godziny w danym języku obcym.
 4. Calendar
  Na ekranie możesz też wyświetlić kalendarz, gdy np. wspólnie planujesz coś ze swoimi uczniami.

Bardzo polecam Ci tę prostą tablicę interaktywną jaką jest Classroomscreen. Ma ona wiele genialnych opcji i, co najważniejsze, jest banalna w obsłudze.

5. Lingos

Lingosa też raczej nie muszę przedstawiać. To bezpłatna platforma stworzona z myślą o nauczycielach i ich uczniach. Dzięki takiej innowacji nasi uczniowie uczą się słownictwa w bardziej efektywny i atrakcyjny sposób. Co za tym idzie, uczą się regularności, osiągają lepsze efekty i zapamiętują nowe słówka na dłużej. Dodatkowo system oferuje nauczycielom szczegółowe informacje o postępach w nauce uczniów.

Interaktywna i skuteczna nauka słownictwa w formie fiszek na platformie Lingos!

Nauczyciele i uczniowie korzystają z platformy zupełnie za darmo. Uczeń wykonuje lekcje w formie interaktywnych fiszek, ale aktywnie – bez biernego ich przeglądania. Dzięki temu nauka jest skuteczniejsza, a słówka na dłużej zostają w jego głowie. Dodatkowo system korzysta z inteligentnego systemu powtórek. Co to oznacza? Słówka, z którymi nasi uczniowie mają największy problem, będą im się pokazywać częściej niż te, które już znają. Z Lingosa można korzystać gdziekolwiek i kiedykolwiek tylko chcesz (telefon, tablet czy komputer) – wystarczy dostęp do internetu!

Lingosa stosowałam przez ostatni rok na zajęciach języka angielskiego w klasach VI-VIII szkoły podstawowej. Sprawdził się świetnie, ponieważ dzięki niemu mogłam wprowadzić na moje zajęcia elementy klasy odwróconej (z ang. flipped classroom) – uczniowie w domu uczyli się nowego słownictwa, które następnie pojawiało się na lekcji w szkole. Co dzięki temu osiągnęłam? Na lekcji skupialiśmy się głównie na praktyce nowych słówek, a nie na ich wprowadzaniu. Uczniowie byli też o wiele bardziej zmotywowani (szczególnie Ci, którzy potrzebują więcej czasu, aby zapamiętać nowe treści), ponieważ na zajęciach mieli szansę wykazać się wiedzą. 

Do Lingosa możesz dołączyć w każdym momencie i nie musisz uczyć grup, aby z niego korzystać. Z doświadczenia wiem, że świetnie sprawdza się również na zajęciach indywidualnych. Pokaż swoim uczniom, że to właśnie oni są odpowiedzialni za swoje postępy w nauce i pomóż im wyrobić nawyk systematyczności!

6. Nauczeni.pl

Nauczeni.pl to nowość na rynku edukacyjnym. Platforma powstała z myślą o korepetytorach online, aby pomóc im w organizacji zajęć. W systemie Nauczeni.pl mamy do dyspozcyji opcję kalendarza z zajęciami, własnej polityki odwoływania zajęć, przypomnień o lekcjach zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela, lekcji grupowych oraz komunikatora (czat z naszymi uczniami). Co więcej to właśnie korepetytor sam ustala swój cennik (platforma nic nie narzuca) oraz może ustalać dodatkowe promocje (np. za wykupienie większej liczby zajęć) lub zniżki (np. dla stałych uczniów/klientów).

Jedno narzędzie, a tyle możliwości!

Platforma oferuje nam również o „wirtualny sekretariat”, który zajmuje się za nas umowami, księgowością, rozliczeniami i płatnościami od naszych uczniów. Najlepsze jest to, że jest to darmowa platforma, jeśli korepetytor zaprosi na  platformę swoich obecnych uczniów. Jak to działa w praktyce? Jeśli „przeniesiesz” do Nauczeni.pl swoich klientów, których masz obecnie, to płatności, których dokonują Twoi uczniowie w pełni trafiają do Ciebie, a dodatkowo Ty masz porządek w księgowości. 

Jedynym kosztem, z którym się możesz spotkać jest prowizja 10% od każdej lekcji, ale tylko w przypadku, gdy nowy uczeń, który jest już zarejestrowany na platformie Nauczeni.pl, sam zdecyduje, że chce mieć z Tobą zajęcia (odnajdzie Cię przez wyszukiwarkę). Pamiętaj, że dotyczy to tylko i wyłącznie uczniów, których „dostarcza” nam platforma. Dodatkowo dla takiego ucznia pierwsza lekcja jest za darmo, ale korepetytor normalnie dostaje za to wynagrodzenie pomniejszone o 10% prowizji. Koszty darmowej lekcji pokrywa platforma. Jest to idealne, ponieważ Ty nic nie tracisz, a możesz przekonać do siebie nowych klientów.

A co z rozliczeniami? Przelewy od uczniów są „ogarniane” przez platformę. Zarobione pieniądze możesz bezpłatnie wypłacić sobie trzy razy w miesiącu. Ty dostajesz na swoje konto pieniądze, a po Twojej stronie leży rozliczenie się z urzędem skarbowym (działalność nierejestrowana, jednoosobowa działalność gospodarcza itp.). Jest jeszcze jedna dobra wiadomość: jeśli zaprosisz na platformę innego nauczyciela i zostanie on zweryfikowany, na Twoje konto wpłynie 50 zł.
Platforma Nauczeni.pl to prawdziwa rewolucja na rynku edukacyjnym. Zachęcam Cię, abyś koniecznie sprawdził(a), jak ona działa i czy jest to rozwiązanie dla Ciebie!Oto 6 narzędzi korepetytora online, które warto znać, aby usprawnić i ułatwić sobie pracę. Które z nich już znasz? A które są dla Ciebie nowe? Jacy są Twoi ulubieńcy, którzy nie znaleźli się na mojej liście? Daj znać w komentarzu!

Aleksandra Serwin z zespołu Lingos 💚

*Wpis powstał we współpracy z platformą Nauczeni.pl.*

Podobne wpisy